Videogalerie

Enrico Gombala - David a Filoména na krmišti, březen 2011

Měsíc únor je v biologii orlů skalních obdobím kdy dochází k páření. Díky velké shodě náhod a štěstí se nám tento akt podařilo zachytit na fotopasti. K páření došlo 19. února někdy okolo 11.30 hodin. Nahlédli jsme tak do velkého soukromí těchto dravců. Na následujícím videu můžete vidět Davida a Filoménu u krmiště.

Enrico Gombala - Dina a orlí mládě

Ve středu ráno 26.5. v 7.30 bylo naší orlici Dině podloženo mládě orla skalního, určené k vypuštění v rámci projektu “Návrat orla skalního do ČR”. Asi 20 denní mládě přijala Dina po několika sekundách a hned začala hladové mládě krmit a pečovat o něho. 36 letá orlí samice Dina má neuvěřitelně silně vyvinutý mateřský pud, v lidské péči je od roku 1977, kdy byla nesmyslně postřelena z brokové zbraně ve Věžkách na Kroměřížsku.

Od té doby se jako adoptivní matka postarala o desítky (zhruba o 100 ks) mláďat a dnes pečuje o své 14 mládě orla skalního. Z hlediska úspěšné realizace projektu je její role nezastupitelná.

Enrico Gombala - Význam záchranného projektu

Po mnoha letech příprav se nám konečně podařilo rozjet unikátní projekt Návrat orla skalního do České republiky. Z české přírody zmizela v uplynulých 100 letech spousta živočišných druhů. Cílem projektu je vytvoření stabilní hnízdní populace, tak jako tomu bylo v Moravskoslezských Beskydech před 150 lety. Předpokládáme propojení se slovenskou populací a lze očekávat šíření orlů skalních i na dalších územích ČR.