Modelace prsou s implantáty – nenechte se zmást mýty!

Modelace prsou s implantáty – nenechte se zmást mýty!

Modelace prsou s implantáty je nejoblíbenějším zákrokem plastické chirurgie, avšak koluje o něm mnoho pověr a polopravd. Představují výplně pro tělo zdravotní riziko? Vydrží doživotně? A kdy je ideální moment zákrok podstoupit? Pojďme si nejen na tyto otázky odpovědět!

Modelace prsou s implantáty vyvolává vášně více než půlstoletí!

Od první operace prsou s vložením silikonových implantátů příští rok uběhne 60 let. Zákroky modelující poprsí se nicméně praktikovaly už dříve. Tehdy se k výplni používalo dřevo, skleněné kuličky i zvířecí chrupavky. Zatímco tyto postupy měly často fatální následky, dnes se jedná o bezpečný zákrok, který v České republice podstoupí ročně téměř 10.000 žen. Jaké jsou jejich nejčastější dotazy?

 1. Jsou implantáty bezpečné?
  Výplně sice představují pro tělo cizorodý předmět (stejně tak třeba umělé klouby), podléhají ale velmi přísnému testování, které garantuje jejich spolehlivost a zdravotní nezávadnost. Na zdraví vás neohrozí ani případná ruptura pouzdra výplně či uvolňování nízkomolekulárního silikonu. Jeho hodnoty jsou mizivé v porovnání s tím, jaké tělo přijme v běžné kosmetice.
 2. Musí se implantáty měnit?
  Výměnu zpravidla motivují změny tělesných proporcí. Jedná se tedy o otázku estetiky, nikoli životnosti implantátů. Ta zůstává zcela zachována i desítky let. Výjimečně dochází k prasknutí či deformaci výplně v důsledku vady materiálu, techniky operace i vlastní reakce těla. Výběrem špičkové kliniky můžete pravděpodobnost těchto rizik snížit.
 3. Jak na přirozený výsledek?
  Současný trend definujeme jako návrat k přirozenosti. Značné oblibě se proto těší anatomické implantáty kapkovitého tvaru, které respektují přirozený vzhled prsu. Zvolte si tedy profesionála, který kromě bezchybné techniky vyniká i delikátním přístupem k individualitě každé pacientky, a který dokáže citlivě podtrhnout její přirozenou krásu.
 4. Kdy operaci podstoupit?
  Minimální věková hranice pro podstoupení modelace prsou činí 18 let. Vývoj prsu ale bývá dovršen až kolem 22. roku života, proto lékař vždy individuálně posoudí vhodnost zákroku. Jestliže mammaplastiku odkládáte z důvodu těhotenství, vyčkejte s ní alespoň 1 rok poté, co přetanete kojit.
 5. Zákrok před, nebo po otěhotnění?
  Pro dosažení optimálních výsledků se doporučuje,nikoli podmiňuje, operaci odložit po mateřství. Kromě gravidity změnu tvaru a pevnosti poprsí totiž způsobuje stárnutí kůže, redukce váhy či gravitace.
 6. Omezí operace schopnost kojit?
  Při umístění implantátů nikterak nedochází k narušení mléčné žlázy a ovlivnění její funkce. Komplikace při kojení se mohou objevit stejně tak jako u žen, které zákrok nikdy neprodělaly.
 7. Omezí modelace provozování sportovních aktivit?
  Pouze dočasně. Bezprostředně po operaci se pacientům nařizuje klidový režim. Pokud proces hojení probíhá bez komplikací , lze s posilováním horní části těla začít 3 měsíce po zákroku.

Co si uvědomit předtím, než podniknete první kroky.

 • Nepodceňujte význam konzultace.
 • Jestliže lékař shledá operaci nedůvodnou,může vás odmítnout.
 • Komunikace a vzájemné pochopení vás a chirurga je klíč k úspěchu.
 • Informujte se nejen o klinice,ale i chirurgovi samotném – prohlédněte si fotografie jeho prací.
 • Buďte upřímná! Vyložte lékaři svá očekávání a nechte ho posoudit, zda lze takového výsledku reálně dosáhnout.

Co si o plastických operací prsou myslíte? Vítáte současný trend návratu k přirozenosti?

Leona Zíková