Olivový olej: superstar mezi ingrediencemi přírodní kosmetiky

Olivový olej: superstar mezi ingrediencemi přírodní kosmetiky

Napadlo vás někdy proč výrobci 100% přírodní kosmetiky spoléhají právě na něj a v takové míře? Podívali jsme se mu na zoubek! Přečtěte si více o důvodech, proč patří mezi top clean beauty přísady, kde se jeho obliba vzala a co přesně pro vaši krásu dokáže zařídit!

 

Kosmetika bez olejů? Neexistuje!

Většina kosmetických výrobků obsahuje 10 – 50 různých složek. Hlavní prvky jsou v případě konvenčních produktů destilovaná voda, konzervační látky, emulgátor, umělá barviva a parfémy, stabilizátory pH a zahušťovadla. Další zásadní přísadou, která se dnes používá téměř vždy a všude, je olej. Našli bychom ho ve většině čisticích prostředků na obličej, pleťových vodách a dokonce i produktech pečujících o vlasy a nehty. Převážná část výrobců pak používá minerální oleje získané z ropy. Na druhé straně řada přírodních kosmetických značek volí jejich rostlinné varianty. Oblíbený je třeba arganový, jojobový, kokosový, mandlový a avokádový olej. Opravdovou hvězdou, a to již několik tisíciletí, je ale ten olivový.

 

Beauty nezbytnost již v antickém světě

Záliba starých Řeků a Římanů v lázních je známá věc. A právě tam se olivový olej začal používat pro kosmetické účely poprvé. Ve starověkém Řecku si jím lidé potírali kůži, aby pak s pomocí tenké kovové čepele seškrábli směs oleje, špíny a potu. Římané ho používali také po každé koupeli pro hydrataci pokožky. Stejně tak si jej zamilovali i Egypťané; jakási kosmetika na jeho bázi byla také nalezena v 5.000 let starých hrobkách.

 

Superhrdina do poslední kapky

Tak univerzální látku byste zkrátka jen těžko hledali. Dokáže se postarat o krásu ve všech věkových kategoriích – od dětských olejíčků, po krémy pro zralou pleť. Za jeho popularitu vděčíme jednak jeho rozsáhlé produkci, ale i unikátnímu složení bohatého na omega kyseliny, vitamín E a karotenoidy. I když v malém množství, je též rostlinným zdrojem skvalanu.

 

  • Omega 9

Tato kyselina je našemu tělu mimořádně prospěšná. Mluví se o ní i v souvislosti se zdravou výživou, k dostání jsou jí plné doplňky stravy. Omega 9 působí doslova zázračně na naše vlasy. Stimuluje jejich růst, ty jsou také měkčí a lesklejší. Skvěle se postará o pokožku hlavy a pomáhá předcházet tvorbě lupů. Proto je olivový olej často používán jako primární složka mnoha masek na vlasy, šamponů a kondicionérů. Bude ji milovat i vaše pleť. Má antioxidační vlastnosti, pomáhá předcházet vráskám a dalším známkám stárnutí.

 

  • Omega 6

Pomáhá při hojení ran a modřin, proto se olivový olej přidává do krémů a mastí. Tato látka je rovněž účinným bojovníkem proti akné. Použití? Čisticí prostředky na obličej, pleťové vody a odličovače.

 

  • Vitamín E

Je důležitým antioxidantem, který zpomaluje projevy stárnutí pleti. Může dokonce ochránit vaši pokožku před znečišťujícími látkami a nečistotami.

 

  • Karotenoidy

Karotenoidy brání poškození pokožky škodlivými slunečními paprsky. Vždyť kdo by neznal opalovací krémy s obsahem beta-karotenu! Setkali bychom se s ním i v denních krémech s SPF.

 

  • Skvalan

Skvalan napomáhá ke snížení ztráty vody v tělě, podporuje regeneraci kožních buněk a přirozenou funkci ochranné kožní bariéry. Vděčíme mu mimo jiné i za pružnější pokožku. Skvělou zprávou je, že jde o tělu naprosto přirozenou látku, tudíž ho bez problémů snese citlivá i problematická pleť a potíže nečiní ani jeho použití na delikátnější partie jako například okolí očí.

Zkoušeli jste někdy domácí pleťové masky nebo vlasové zábaly s olivovým olejem v hlavní roli? Jaký byl výsledek?