Chcete koupit v Praze novostavbu a rádi byste ji co nejvíce uzpůsobili vlastním představám? Developera musíte oslovit včas!

Chcete koupit v Praze novostavbu a rádi byste ji co nejvíce uzpůsobili vlastním představám? Developera musíte oslovit včas!

Vlastnit v Praze novostavbu je nepochybně snem mnoha lidí. Představa je to více než lákavá. Vzhledem k cenám nemovitostí, které jsou nyní zdaleka nejvyšší za celou historii ČR a to i s přihlédnutím k vyšší kupní síle obyvatel, však čím dál častěji zůstává pouze u snění. Celá řada z nás na něco takového zkrátka nemá prostředky. Patříte k těm šťastnějším, kteří si díky úsporám nebo s přispěním hypotéky nějakou pražskou nemovitost pořídit mohou? A jde dokonce o byt v některém z nových developerských projektů? Pak nezbývá, než vám blahopřát. Nejenže získáte vlastní bydlení v naší metropoli, ale váš domov bude navíc energeticky úsporný a také nenáročný na jakoukoli údržbu. A nejen to. Jestliže se vám podaří oslovit developera s dostatečným časovým předstihem, budete moci ve velké míře ovlivnit celkovou podobu vašeho nového bytu. Že tomu nevěříte? Chyba! Nejrůznější úpravy rezidenčních projektů, které si klienti vyžádají, jsou dnes poměrně běžné. Sami uvidíte.

 

Praha a novostavba – skvělá, leč nákladná kombinace

Kdo by nechtěl být majitelem nového bytu? A to tím spíše, je-li řeč o některé z nemovitostí v našem hlavním městě? Metropole je pro mnohé, obzvláště pak mladší lidi, velice přitažlivým místem, kde může být zajímavé žít, studovat nebo třeba podnikat. Slovo „může“ je však namístě. Má-li být život v Praze skutečně příjemný, bez kvalitního bydlení se to neobejde. Když si seženete pronájem, má to sice svoje výhody, ale neustálé placení vysoké činže se za příjemnou záležitost jistě považovat nedá. O poměrně častém a mnohdy nedobrovolném stěhování nemluvě. Být ve „vlastním“ je v naprosté většině případů nejlepším řešením, a to navzdory faktu, že je pořízení nemovitosti rok od roku nákladnější. A proč dát přednost novostavbě? Protože jde o volbu ve všech směrech nejrozumnější. Náklady na provoz jsou v nově realizovaných stavbách neporovnatelně nižší, než je tomu u starších budov. Levnější je to jak s ohledem na spotřebu energií, tak s přihlédnutím k faktu, že nové bydlení nevyžaduje rekonstrukci ani finančně náročnou údržbu.

 

Jak stoupaly ceny nemovitostí (Q1/2020 – Q1/2021)

KRAJ           1.čtvrtletí 2020

             (Kč za 1 m2)

          1.čtvrtletí 2021

             (Kč za 1 m2)

Praha 77 900 88 400
Jihomoravský 59 900 65 600
Středočeský 49 000 54 500
Jihočeský 44 200 48 900
Královéhradecký 43 500 45 000

 

Proč je to stále dražší?

Byty a domy jsou stále dražší. Jak vidíte v tabulce výše, v Praze dosáhl meziroční cenový růst úrovně zhruba 13 %. Metr čtvereční tak v prvním letošním čtvrtletí vycházel v průměru více než na 88 tisíc korun. V úvahu jsou přitom brány veškeré nemovitosti, nejen ty nové, které se prodávají ještě o čtvrtinu dráže. Faktorů, které ceny ovlivňují, je celá řada. K hlavním činitelům bezesporu patří neutuchající poptávka v kombinaci s dlouhodobě poddimenzovanou výstavbou. Je-li něčeho nedostatek a lidé to přitom chtějí, bývá to obvykle drahé. Připočteme-li levné úvěry, které poptávku ještě umocňují a dosadíme-li do rovnice také rostoucí ceny stavebních materiálů, výsledek je zřejmý. Zajímavé na celé situaci je i to, že se pořízení bytu podle predikcí valné většiny ekonomů a realitních odborníků stále ještě vyplatí. Obzvláště pak, jedná-li se o novostavbu! To ale asi sami tušíte, jinak byste se po nějakém rezidenčním projektu nesháněli.

 

Kdo dřív přijde…

Jestliže máte zájem o nový byt a rádi byste alespoň částečně ovlivnili jeho budoucí podobu, musíte developera oslovit co nejdřív. Vyhlédli jste si zajímavý projekt, ale z nějakého důvodu váháte, zda je to pro vás „to pravé“? Určitá rozvážnost je jedině správná a pochopitelná, jelikož jde o nemalou investici. Pokud však hodláte do realizace celé stavby trochu zasáhnout, nesmíte přemýšlet moc dlouho. Většina developerů sice volí „proklientský“ přístup a je tedy poměrně vstřícná, ale až bude dům kompletně hotový, bude na drtivou většinu změn už příliš pozdě. Kdo dřív přijde, tomu je zpravidla umožněno více individuálních úprav.

 

Čeho můžete dosáhnout?

Toho, že by na základě vašeho požadavku developer svůj projekt zcela přepracoval, se samozřejmě nedočkáte. Jedním z důvodů je třeba i fakt, že kvůli špatnému stavebnímu zákonu je vyřizování veškerých povolení příliš zdlouhavé a některé parametry nelze zkrátka snadno změnit dodatečně, aniž by to celou stavbu ještě více neprotáhlo. Docílit však můžete alespoň nějakých změn, které vám život ve vašem vysněném domově zpříjemní. Jakých? Čeho se kupujícím podaří dosáhnout nejčastěji? Jde zejména o následující úpravy:

  • Změna dispozic – patří sice k větším zásahům do původních plánů, ale řada stavařů s požadavkem na oddělení kuchyňského kouta od obýváku nebo s podobnou úpravou problémy nemá. Zde je však poměrně důležité přijít skutečně včas.
  • Koupelna a toaleta – jsou upravovány na základě požadavků klientů velice často. Nejvíce se řeší použité materiály nebo to, zda bude v koupelně vana či sprchový kout. Nebývá to problém.
  • Vypínače a zásuvky – můžete mít, takřka kde chcete, jestliže si o to řeknete včas. Detaily elektroinstalace s vámi většina developerů bez potíží vyřeší. To, kde budete mít jaké osvětlení nebo kam umístíte zásuvku, vám umožní lépe realizovat vaše představy o celkovém uspořádání vybavení vašeho nového bytu.

 

Čas hraje zásadní roli

Čas může při výběru novostavby sehrát až překvapivě důležitou roli. Jestliže se pro některý z projektů například rozhodnete už ve fázi jeho přípravy, lze se se stavařem dohodnout na celé škále individuálních úprav. Většina tuzemských developerů má pro své klienty obvykle pochopení. A nejen to. Budete mít navíc jistotu, že vás při enormní poptávce po nemovitostech, které jsme dnes svědky, nepředběhne jiný zájemce.

Je koupě novostavby vaší jednoznačnou volbou? Nebo byste byli ochotni zvážit také pořízení staršího bytu, který by byl v solidním stavu?

Leona Zíková