Jaro se probouzí, máte už jarní výbavičku?

Jaro se probouzí, máte už jarní výbavičku?

Když se má narodit miminko, každá maminka si krátí chvíle těhotenství a čekání na porod chystáním výbavičky. Nejvíce záleží, ve kterém ročním období má potomek přijít na svět. Podle toho také vybíráme oblečení, fusak nebo peřinku do kočárku, kombinézy, kojenecké šály, rukavice a čepičky na ven a další doplňky.

Co by nemělo chybět?

Základem je úměrně teplé oblečení, které ale na rozdíl od zimních modelů nemá tolik vrstev a není zatepleno kožíškem. Do kočárku doporučujeme například overal s kapucí z fleecového materiálu. Pokud vám to finance dovolí, hledejte i funkční materiály, aby se miminko v případě teplejšího počasí nepřehřívalo a materiál dostatečně sál případný pot. Miminka nemají ještě plně vyvinutou termoregulaci, je proto důležité zvolit správné oblečení. Jaké kousky doporučujeme na jaro do kočárku?

  • bavlněnou čepičku
  • pro novorozence bavlněné rukavičky
  • dupačky z bavlny
  • jarní kabátek nebo overal
  • teplejší ponožky místo botiček
  • nebo capáčky

Miminko nesmí prochladnout!

Jarní období je trochu ošemetné v tom, že jeden den může být nádherné, až letní počasí s vydatným slunečním svitem a jiný den nás překvapí teploty pod 10 stupňů, chladný vítr a někdy i dešťové přeháňky. Jak se na tyto proměnlivé dny do kočárku připravit?

Pořiďte si jarní fusak! Vybírat můžete z příjemné nabídky variant od bavlny, přes mikroplyš, až po hřejivý polyester. Nádherné jsou fusaky z kombinovaných materiálů s veselým potiskem.  Na fusaku do kočárku radíme mít co nejjednodušší zapínání. Pokud vaše miminko nemá tvrdé spaní, může jej totiž rozepínání zipu nebo suchého zipu probudit. A to se venku na dlouhé procházce opravdu nehodí. 

Když není příznivá předpověď počasí, mějte vždy po ruce pláštěnku na kočárek. Ven je totiž zdraví prospěšné chodit za každého počasí, nejsme přece z cukru…

Pro chladnější počasí mějte v úložném prostoru kočárku vždy náhradní teplou deku, ideálně s termovrstvou. Dá se využít i jako podložka pro přebalování nebo jako podsedák na studenou jarní zem.

Jistě oceníte velkou tašku na kočárek, do které si budete moci nachystat pomocníky pro přebalování, náhradní pleny, náhradní oblečení a také teplejší variantu oděvu pro miminko v případě náhlého ochlazení.

Nezapomeňte do fusaku pod hlavičku raději vložit obyčejnou látkovou plenu. V případě, že by miminko neudrželo v žaludku potravu, budete moci plenu jednoduše vyměnit a fusak tím zachráníte před nepříjemným zašpiněním.

Některé maminky si nemohou vynachválit slunečník, aby jejich drobečkovi nesvítilo slunce do obličeje. Jistou nevýhodou slunečníku je nutnost stále upravovat jeho polohu, když měníte s kočárkem směr. Pokud jej nahradíte plenkou přes kočárek, máme pro vás varování! Tato varianta stínění proti sluníčku se dnes již nedoporučuje, miminku uvnitř kočárku hrozí při opravdu teplém počasí přehřátí a vydýchaný vzduch. Pokud se bojíte útoku hmyzu směrem k vašemu potomkovi, doporučujeme raději síťku proti hmyzu na kočárek.

Toužíte po historickém kočárku?

Někdo má rád moderní kočárky s vychytávkami, jiný touží po nostalgickém návratu do dob minulých, kdy v naší kotlině jezdily například kočárky Liberta nebo výjimečně i kočárky z Tuzexu. Jak vypadají kočárky, které jezdily v minulém tisíciletí? Podívejte se na sbírku historických kočárků paní Andrei Švarcové Fořtové.

Kde berete inspiraci pro výbavu do kočárku, autosedačky nebo postýlky svého potomka? Čtete články a diskuze na internetu, nebo raději vyslechnete rady svých kamarádek a žen ve svém okolí? Napište nám, kolik peněz jste ochotné investovat do výbavičky pro miminko! Těšíme se na inspirativní komentáře.

Leona Zíková