Jaro se probouzí, máte už jarní výbavičku?

Jaro se probouzí, máte už jarní výbavičku?

Když se má narodit miminko, každá maminka si krátí chvíle těhotenství a čekání na porod chystáním výbavičky. Nejvíce záleží, ve kterém ročním období má potomek přijít na svět. Podle toho také vybíráme oblečení, fusak nebo peřinku do kočárku, kombinézy a čepičky na ven a další doplňky, které lze pořídit například na Bonio.czVíte, jakou výbavu je nejvhodnější pořídit pro jarní miminko? Udělejme si společně malou rekapitulaci…

Co by nemělo chybět?

Základem je úměrně teplé oblečení, které ale na rozdíl od zimních modelů nemá tolik vrstev a není zatepleno kožíškem. Do kočárku doporučujeme například overal s kapucí z fleecového materiálu. Pokud vám to finance dovolí, hledejte i funkční materiály, aby se miminko v případě teplejšího počasí nepřehřívalo a materiál dostatečně sál případný pot. Miminka nemají ještě plně vyvinutou termoregulaci, je proto důležité zvolit správné oblečení. Jaké kousky doporučujeme na jaro do kočárku?

  • bavlněnou čepičku
  • pro novorozence bavlněné rukavičky
  • dupačky z bavlny
  • jarní kabátek nebo overal
  • teplejší ponožky místo botiček
  • nebo capáčky

Miminko nesmí prochladnout!

Jarní období je trochu ošemetné v tom, že jeden den může být nádherné, až letní počasí s vydatným slunečním svitem a jiný den nás překvapí teploty pod 10 stupňů, chladný vítr a někdy i dešťové přeháňky. Jak se na tyto proměnlivé dny do kočárku připravit?

Pořiďte si jarní fusak! Vybírat můžete z příjemné nabídky variant od bavlny, přes mikroplyš, až po hřejivý polyester. Nádherné jsou fusaky z kombinovaných materiálů s veselým potiskem.  Na fusaku do kočárku radíme mít co nejjednodušší zapínání. Pokud vaše miminko nemá tvrdé spaní, může jej totiž rozepínání zipu nebo suchého zipu probudit. A to se venku na dlouhé procházce opravdu nehodí. 

Když není příznivá předpověď počasí, mějte vždy po ruce pláštěnku na kočárek. Ven je totiž zdraví prospěšné chodit za každého počasí, nejsme přece z cukru…

Pro chladnější počasí mějte v úložném prostoru kočárku vždy náhradní teplou deku, ideálně s termovrstvou. Dá se využít i jako podložka pro přebalování nebo jako podsedák na studenou jarní zem.

Jistě oceníte velkou tašku na kočárek, do které si budete moci nachystat pomocníky pro přebalování, náhradní pleny, náhradní oblečení a také teplejší variantu oděvu pro miminko v případě náhlého ochlazení.

Nezapomeňte do fusaku pod hlavičku raději vložit obyčejnou látkovou plenu. V případě, že by miminko neudrželo v žaludku potravu, budete moci plenu jednoduše vyměnit a fusak tím zachráníte před nepříjemným zašpiněním.

Některé maminky si nemohou vynachválit slunečník, aby jejich drobečkovi nesvítilo slunce do obličeje. Jistou nevýhodou slunečníku je nutnost stále upravovat jeho polohu, když měníte s kočárkem směr. Pokud jej nahradíte plenkou přes kočárek, máme pro vás varování! Tato varianta stínění proti sluníčku se dnes již nedoporučuje, miminku uvnitř kočárku hrozí při opravdu teplém počasí přehřátí a vydýchaný vzduch. Pokud se bojíte útoku hmyzu směrem k vašemu potomkovi, doporučujeme raději síťku proti hmyzu na kočárek.

Toužíte po historickém kočárku?

Někdo má rád moderní kočárky s vychytávkami, jiný touží po nostalgickém návratu do dob minulých, kdy v naší kotlině jezdily například kočárky Liberta nebo výjimečně i kočárky z Tuzexu. Jak vypadají kočárky, které jezdily v minulém tisíciletí? Podívejte se na sbírku historických kočárků paní Andrei Švarcové Fořtové.

Kde berete inspiraci pro výbavu do kočárku, autosedačky nebo postýlky svého potomka? Čtete články a diskuze na internetu, nebo raději vyslechnete rady svých kamarádek a žen ve svém okolí? Napište nám, kolik peněz jste ochotné investovat do výbavičky pro miminko! Těšíme se na inspirativní komentáře.

Leona Zíková
Latest posts by Leona Zíková (see all)