Nebojte se pověsit v koupelně sprchové závěsy! Rozsvítí se a ještě zůstane suchá

Nebojte se pověsit v koupelně sprchové závěsy! Rozsvítí se a ještě zůstane suchá

Vyhoďte z koupelny konečně ten igelit a kupte si moderní látkový sprchový závěs! Zadrží vodu, a navíc  koupelnu zkrášlí. Sprchový kout nebo koupelna už dávno nejsou v bytě opomíjenou místností , kterou jeho obyvatelé přehlížejí a nedávají ji takový význam jako třeba obývacímu pokoji nebo ložnici. Naopak.Vv této místnosti trávíme stále víc času, relaxujeme a odpočíváme. Doplňky jako jsou třeba sprchové závěsy tak budou hrát důležitou roli.

Sprchové závěsy – na starý ´igeliťák´zapomeňte!

„Když se řekne koupelnový závěs, vybaví se mi naše stará koupelna. Nevím, jak dlouho tam ten závěs byl, ale na dolním okraji byl hnědý a celý byl takový slizký. Vždy jsem se ho bála dotknout,“ vzpomíná na vybavení koupelny v jejím dětství paní Jana a dodává: „Když jsme si pak s rodiči měnili byt menší za větší, první, co jsem řešila, byla koupelna. Šetřili jsme, ale kde to šlo, museli jsme tedy systém na závěs v koupelně zachovat. Bylo ale příjemné zjistit, že někteří prodejci už nabízí závěsy úplně jiné kvality,“ uzavírá.

Mnoho lidí se v dnešní době ptá, proč je vlastně sprchový závěs potřeba. Pokud ale nechcete nebo nemůžete investovat do dražší skleněné zástěny, nebo se vám nelíbí její plastová alternativa, je závěs efektním a výrazně levnějším řešením obavy před zatopením koupelny. Mnoha uživatelům také skleněná zástěna překáží, protože vyžaduje při své  instalaci tavební úpravy. A také jsou na ní  navíc vidět nevzhledné uschlé kapky. Tomu se u závěsu vyhnete. Při výběru toho nejvhodnějšího si dejte pozor na 3 hlavní parametry:

  1. Rozměry

Změřte si pořádně prostor, který chcete, aby závěs zakryl. Důležité je hlavně, aby byl funkční, nikde netekla voda a nebyl třeba příliš úzký. Podstatná je také délka závěsu. Voda vám nesmí protékat spodem, měl by proto zasahovat podstatnou částí do vany, ale zase ne tak, aby ležel na jejím dně. Naopak. Voda z něj totiž musí do vany dobře stékat, což zajistí jeho průběžné prosychání. Pokud pak vašim dětem vypadne sprcha z ruky a zatočí se, závěs by měl stále držet na svém místě a vodu nepropustit.

  1. Kvalitní materiál

Na internetu najdete nepřeberné množství koupelnových závěsů. Pečlivě si ale přečtěte, o jaký jde materiál. V mnoha případech je sice totiž závěs atraktivní na pohled, ale látka není voděodolná, případně zadrží jen lehkou sprchu. Ideální je polyesterová tkanina, která je voděodolná dlouhodobě. Prosychá rychle, nemění barvu a vy nemusíte závěs po měsíci měnit.

  1. Údržba

Před koupí koupelnového závěsu si ověřte, zda je z pratelné látky. Koupelna je přece jen prostor, kde se také práší a přidáme-li cákance ze sprchových gelů či otisky nenechavých dětských i jiných rukou,  je třeba myslet na pravidelnou hygienu. V případě koupelnových závěsů ovšem stačí, když se bude dát vyprat na 30 stupňů.

Dobří prodejci vám spolu se závěsem prodají v sadě také kroužky na uchycení a přidají radu, jak nejlépe koupelnový závěs pověsit. V případě závěsu můžete také experimentovat s designem celé vaší koupelny. Právě závěs totiž lze nakombinovat například s ručníky a osuškami, nebo koupelnovými předložkami. Ideální je vybírat všechny tyto doplňky na jednom místě. Dobří prodejci či provozovatelé e-shopů nabízí mnohdy rovnou i sladěné sety, nebo vám doporučí, jak správně jednotlivé kusy do koupelny vybrat. Sami se pak rozhodnete, jestli zvolíte průhlednou či matnou variantu, vyberete závěs s nějakým vzorem či tapetou, nebo dáte přednost obrázkům vodních zvířat či oblíbeným dětským motivům. Zbytek už záleží na vašem vkusu a stylu zařízení vašeho domu či bytu. 

Jaké jsou vaše zkušenosti se sprchovými závěsy? Přispějte do diskuse

Leona Zíková