Jak vybrat čalouněnou postel vašich snů a hravě zvládnout i její údržbu? Poradíme vám!

Jak vybrat čalouněnou postel vašich snů a hravě zvládnout i její údržbu? Poradíme vám!

Ložnice pro vás není jen místem, kde spíte, ale kde také relaxujete při četbě knížky či komiksu a sledování oblíbeného seriálu? A nebo si v ní třeba občas dopřejete home office nebo snídani v peřinách? Věřte nám, že všechny vaše nároky na pohodlné lenošení dokáže nadmíru splnit čalouněná postel. Poskytne vám maximální komfort, optimální podmínky pro zdravý a plnohodnotný spánek a svým designem dokáže vyšperkovat jakýkoliv interiér. Že jsou příliš robustní a náročné na údržbu? Ale vůbec ne! Poradíme vám, jak tu pravou vybrat!

 

Rozměr postele přizpůsobte velikosti ložnice, ale i svým požadavkům na komfort.

Jinými slovy, pokud vás nelimitují stísněné prostory vašeho pokoje, rozhodně se nemusíte omezovat. Tyto postele jsou synonymem opravdu luxusního komfortu, tak se nebojte využít jejich potenciálu naplno! Ty o rozměrech 120 x 200 a 140 x 200 cm jsou vhodnější spíše pro jednotlivce. Pro páry by mohly být přece jen příliš úzké a pro každodenní spaní málo pohodlné. Představují nicméně optimální řešení pro menší ložničky nebo studentské/dětské pokoje, které v sobě kombinují jak prostor na spaní, tak funkci pracovny, popř. herny.

 

Oproti nim čalouněné postele 160 x 200 cm a jejich větší alternativy už mohou být coby manželské vyhovující. Vždy ale zvažte, jak “divoké” spaní máte. Často se během snění otáčíte? Potřebujete kolem sebe více místa? Radi se obklopujete větším množstvím polštářů? Pak sáhněte bez dalšího po modelu 200 x 200 cm!

 

Jsou čalouněné postele vhodné i pro děti?

I vaše ratolesti si je zamilují! Malé slečny si v nich budou připadat jako princezny v královském loži, zatímco malí raubíři v nich se špetkou fantazie mohou spatřovat pirátký koráb! Jestli vaše obavy směřující k tomu, zda taková postel ustojí jejich eventuální řádění, můžete zůstat klidní. Stačí jen hledat kvalitní kousek; takový, který je stabilní, disponuje například zpevňovací lištou a je vyroben z odolného materiálu.

 

Pravdou zůstává, že děti často s nábytkem zachází ne zcela v rukavičkách a stávající se jim nejrůznější nehody. Na to se můžete částečně připravit výběrem vhodné potahové textilie. Upřednostněte spíše tmavší barevné odstíny a typ tkaniny odolnější vůči mechanickému poškození. Pokud máte tu možnost, zvolte hydrofobní potah, který rozlité tekutiny neabsorbuje. Jakmile po povrchu stečou, stačí ho jen kouskem hadříku osušit.

 

Jak o čalounění pečovat, aby vydrželo krásné

Především čelo postele je velmi namáhané, vaši pozornost si ale zaslouží i další čalouněné části, aby se na nich každodenní používání podepsalo co možná nejméně.

 

  • Ještě předtím, než se do čištění pustíte, doporučujeme si čistící produkt vyzkoušet na méně viditelném místě.
  • Zvolený čistič by měl v tom nejlepším případě být určen speciálně pro údržbu čalounění. Nemáte-li takový k dispozici, fantasticky funguje obyčejná mýdlová voda.
  • Textil čistěte ve směru tkaní, naopak se vyhněte krouživým pohybům.
  • Používejte kousek měkké světlé látky ať předejdete obarvení potahu. Uplně stranou pak nechte hrubé agresivní kartáče nebo třeba brusný papír.
  • Prach a drobné nečistoty můžete opatrně odstranit s pomocí vysavače. Použijte nástavec na parkety, který čalounění nepoškrábe.
  • Skvrny se snažte odstranit okamžitě po jejich vzniku a nečekejte až zaschnou. V případě suchých skvrn (např. popel, cukr) vodu nepoužívejte.

Čalouněné postele jsou tím vůbec nejprodávanějším typem. Není divu – spojují v sobě funkčnost, pohodlí, ale i stylový design. Jestli váháte, vězte, že stejně velkou radost jako vám přinesou i vašim dětem. Ačkoliv se mohou zdát poněkud náročnější na údržbu, péče o čalounění není ničím složitým, co byste neměli zvládnout. Pusťte se směle do výběru!

Jakému typu čalounění dáváte přednost? Líbí se vám spíše uhlazený design nebo se nebojíte výrazných optických vzorců?

Leona Zíková